Categories
Хубавини за зимата

Домашна едросмляна лютеница

Всички обичаме само домашна лютеница и най-вече домашна едросмляна лютеница. Не ни харесва купената от магазина. Винаги сме имали домашна – приготвена от мама на доматена основа и едросмляна от свекървата с печени чушки, домати и патладжан. Няма как да не призная, че тази, която приготвяше свекървата ми харесваше много повече.

С времето тя нямаше как да я приготвя и се наложи да се спасяваме самостоятелно. Поисках и рецептата, но тя не можа да ми даде точни пропорции, а каза, че всичко слага на око (или „на карар“, както обича да се изразява на жаргон, когато става въпрос за кулинарни рецепти).

Участвали сме в приготването на това домашно блаженство, но само като помощен персонал – печене и белене на чушки, белене на патладжан и бъркане. Наложи се да поровя в интернет и да си сглобя собствена рецепта, с която да постигна желания резултат. В крайна сметка се получи много вкусно и си записах пропорциите. Всяка година правим по 4-5 дози, за да стигне за зимата. Покрай лютеницата затваряме и буркани с печени чушки, с които си приготвяме през зимата любимите чушки бюрек.

Рецепта за домашна едросмляна лютеница

Необходими продукти за 1 доза:

  • 10 кг червени чушки
  • 2 л доматено пюре, предварително приготвено
  • 1 1/2 кг патладжани
  • 500-600 мл олио
  • 3 с. л. сол (добавя се на вкус)
  • 5 с. л. захар (добавя се на вкус)
  • черен пипер- по желание
  • 600-700гр сварени моркови, ако обичате

Начин на приготвяне:

Изпичаме почистените от семките чушки. Задушваме ги в тенджера под капак за около 20 минути и ги обелваме

Печени и обелени чушки за домашна едросмляна лютеница

Патладжана се пече на огнище върху ламарина цял или във фурната докато омекне и отново се слага в дълбок съд под капак, за да се задуши и после се обелва.

Печен и обелен патладжан за домашна едросмляна лютеница

Следващата стъпка е смилането на едро на печените чушки и патладжана.

Смилане на чушки за домашна едросмляна лютеница

Всичко се смесва в съда, в който ще правим лютеницата. Добавя се и доматеното пюре, олиото и се слага на слаб огън. Когато лютеницата заври, се бърка постоянно, за да не загори. Добавят се солта и захарта и се опитва, а при нужда се добавят още подправки. Зависи от вашия вкус. За да се тушира киселият вкус на доматите се добавя захар, а ако ви се струва безсолно се добавя сол. Ние добавяме и малко черен пипер. По желание се добавя магданоз, сварени моркови (около 600 -700 грама) и смлени след това, а ако обичате пикантна лютеница можете да добавите и печени люти чушки.

Варене на домашна едросмляна лютеница


Готовата лютеница се пълни в бурканчета до ръба. Стерилизира се 30 мин в дълбок съд, в който се подреждат бурканите и водата трябва да бъде поне 4-5 см отгоре. Огънят не трябва да бъде много силен при стерилизирането, защото бурканите могат да се пукнат.

Стерилизиране на буркани с домашна едросмляна лютеница

След стерилизиране бурканите с домашна едросмляна лютеница се изваждат от водата, докато са горещи и се обръщат на обратно (върху капачката). Оставяме ги така докато изстинат напълно, за да се запечатат.

Най- сладката част е да отопиш с пресен хляб съда, в който е приготвена лютеницата или да си хапнеш филия, която е намазана с дебел слой от това блаженство и сиренце:). Няма нищо по- вкусно от домашна едрослмяна лютеница.

Хляба си го приготвяме в домашни условия по рецептата от видеото:

Както е видно от снимките ние ползваме различни по размер буркани с вместимост от 200 до 600 грама (така е по-практично и удобно за нас). Какво количество лютеница ще получите от една доза зависи от качеството на чушките и доматеното пюре, както и от степента на изваряване на лютеницата (ние я обичаме по-гъста). Ориетировъчно от тази доза се получават 12-13 големи буркана (520-600 грама).

Съвети:

Ако имате възможност изберете пресни, месести, прави и добре узрели чушки – по-лесно се пекат, по-лесно се белят и имат по-добър аромат – спестяват много труд и нерви при приготвянето на лютеницата.

Ако купувате доматеното пюре, четете много внимателно етикета – болшинството са със съдържание (пълнеж) от нишесте и с ниско съдържание на сухо вещество – търсете без нишесте (разваля вкуса на лютеницата) и със сухо съдържание минимум 20% (пюре, а не сок от домати).

Не печете чушките и патладжана на много силен огън – прегарят, без да се изпекат добре, трудно се белят и вкуса на лютеницата не е същият.

Да ви е вкусно!

Вашият коментар Отказ

Exit mobile version