Постните зелеви сарми са традиционни за трапезата на Бъдни вечер почти във всяко семейство в България. От всички ястия за празничната вечер, като пълнени сушени чушки с боб, запечен боб на фурна, тиквеник или щрудел, те са най- обичаните и ги приготвям в най- голямо количество. Вървят и на следващия ден с месните ястия и момчетата си добавят сарма към капамата или към пържолата.
Не зная дали това е точната рецепта, но аз така ги знам от майка ми. Стават вкусни и се харесват на всички.
Рецепта за зелеви сарми
Необходими продукти:
- 1 голяма чаена чаша ориз
- 1 голям морков
- 1/3 консерва белени домати
- 2 чаени лъжички сух джоджен
- черен пипер на вкус
- 1 дафинов лист
- 1 чаена лъжичка сол ( зелевият сок и зелето са солени и понякога солта е излишна)
- 4-5 супени лъжици олио (колкото да се покрие дъното на тигана, в който ще правите плънката за сърмите
- 1 супена лъжица червен пипер
- 1 голяма кисела зелка
- 1 чаша зелев сок от киселото зеле
- 2 чаени чаши вода
Начин на приготвяне:
Сложете на котлона дълбок тиган с мазнината, измитият и нарязан на дребни кубчета морков и ориза. Запържете за кратко. Добавете червения пипер, доматите и овкусете с подправките- черен пипер, сол и джоджен. Сипете 1 чаена чаша с вода и оставете да поизври.
Така плънката за вашите зелеви сарми е готова.
Вземете киселата зелка и отделете листата. Всеки лист разрежете на 2 половини, като махнете твърдата част. С получените листа завийте вашите зелеви сарми. На всеки лист слагайте по 1 лъжица от плънката и завивайте добре, за да не излезе ориза.
Подреждайте готовите сарми в гювеч. Когато завиете всички сарми, сипете останалата вода и зелевият сок, сложете дафиновият лист, поръсете отгоре с малко черен и червен пипер и затиснете сармите с чиния.
Захлупете гювеча и сложете във фурната на около 200 градуса за около 1,5 часа.
Ако искате вашите зелеви сарми да се запекат и получат по- златист загар, то 15 минути преди да приключи времето за готвене ги отхлупете и махнете чинията, за да се запекат.
Да ви е вкусно!