Categories
Изделия от тесто

Класически козунак

Великден наближава и започнах с тренировките за козунак. До момента не съм публикувала тази рецепта за класически козунак, който е омесен на ръка и мисля, че му е време. Ще опиша стъпка по стъпка как го приготвям. За тези от Вас, на които не им се чете съм направила и видео в YouTube.

Класически козунак – изпитана рецепта

В момента имам домашни яйца и с тях резултата е страхотен. От посочените продукти излизат 5 козунака в еднократни форми за печене или 1 голям и един малък козунак. Много често правя тестото и го разделям на две части. С едната правя козуначени кифлички, а с другата един козунак в тава с диаметър 28см. Ароматът е невероятен и няма как да се опише, а домашните козунаци нямат нищо общо с вкуса на купените от магазина. Обожавам аромата на кухнята ми по време на Великден. Мирише на ванилия, на прясно изпечен козунак и на домашни курабийки.

И най- важното е да имате желание, да имате време и търпение да приготите това вкусно изкушение от тесто. Бързането, недостатъчното време за втасване между отделните етапи на приготвяне на тестото и бързото печене могат да доведат до провал.

Рецепта за класически козунак

Необходими продукти:
  • 6 яйца за тестото + 1 за намазване
  • 24 супени лъжици захар (около 300 грама)
  • 300 мл прясно мляко
  • 200 мл олио или 100 мл олио и 100 мл разтопена свинска мас/ масло
  • кората на 1 лимон (настъргана)
  • 1 ванилена захар
  • 1 супена лъжица ром
  • около 1,2 кг брашно
  • 2 пакетчета суха мая или 1 кубче прясна от 42 грама
  • 100 грама стафиди
  • 50 мл ром за накисване на стафидите
  • захар за поръсване
Начин на приготвяне:

Пригответе всички продукти за вашият класически козунак и ги оставете да постоят на стайна температура поне за 1 час.

Продуктите за класически козунак, без брашното и яйцето за намазване

Накиснете стафидите в рома поне за 1-2 часа, за да се напоят добре и да омекнат.

Затоплете прясното мляко и в него сложете маята, 1 супена лъжица захар и 2-3 супени лъжици брашно и я оставете да се активира за около 10-на минути.

Млякото, в което са разбъркани маята, малко захар и брашно

В голяма купа разбийте яйцата със захарта. За всяко яйце добавям 4 супени лъжици захар. Добавете към тях половината олио, ванилената захар, натърганата лимонова кора и рома. Разбийте всичко добре.

Разбърканата смес преди добавяне на брашното.

Към течните съставки започнете да добавяте добре пресятото брашно до получаване на меко, еластично и нелепнещо тесто. Количеството на брашното е ориентировъчно и зависи от неговото качество и производител. Напоследък аз меся козунаците с най- обикновено бяло брашно, но можете да го направите с брашно за козунак или за баница. Тези видове брашно са доста по- скъпи и са препоръчвани за месенето на козунак, но не са задължителни. Практиката ми показва, че хубав козунак става и с обикновено брашно.

Към полученото тесто добавяйте постепенно мазнината. Върху намазнения плот разтеглете тестото и отгоре добавете малка част от олиото.

класически козунак- усвояване на мазнината в тестото

Сгънете тестото и започнете да месите. После пак го разпънете надълго и намазнете и повторете процеса до усвояване на цялата мазнина. След хубавото измесване на тестото по повърхността му се образуват мехурчета.

Понякога разпъвам леко тестото, премятам го назад над рамото и удрям в плота. По този начин вкарвам въздух в тестото и го разпъвам максимално. Удрянето в плота и разпъването помага за получаването на максимално много конци във вашия класически козунак.

Ако нямате опит в месенето, то можете да ползвате рецептата за тесто за козунак в хлебопекарна.

Полученото тесто се оставя да втаса до удвояване на обема за около час, час и половина. Времето за втасване зависи от това, колко е топло помещението, в което месите вашият класически козунак, както и от количеството захар в тестото.

Готовото тесто за класически козунак, оставено да втасва.

След това го разделете на топчета, като броят им зависи от големината на формите, в които ще печете вашите козунаци.

За всеки козунак аз използвам по 3 топчета за сплитането на плитка. Всяко топче разпъвам върху намазнения плот на правоъгълник на ръка и вътре слагам стафиди. Навивам на руло, усуквам и леко разпъвам.

оформяне на фитилите за класически козунак

Така постъпвам с всеки 3 топчета и ги сплитам на плитка.

сплитане на класически козунак
готовата плитка за класически козунак

Всяка плитка слагам във форма за печене и оставям да втаса поне до удвояване на обема. За големия козунак слагам в тавата 2 плитки една до друга. Тавата е с диаметър 28см.

Оплетеният козунак, оставен в тавата за втасване.

Тестото със захар втасва доста по- бавно и това трябва да се предвиди при разчитане на времето. При мен втаса за над час и половина, защото в стаята не беше много топло. Ако нямате време, то можете да поставите оформените козунаци във фурната на не повече от 50 градуса, за да втасат по-бързо.

Класически козунак – втасал преди печене.

Втасалите козунаци намажете с разбито яйце и поръсете със захар.

Изпечете вашият класически козунак на 170 градуса за около 50 минути в предварително загрята фурна. Ако ви се стори, че вашият класически козунак загаря отгоре, а не е опечен достатъчно, покрийте го с алуминиево фолио или мокра пергаментова хартия. Козунака се пече до суха клечка, но трябва да остане сочен и да не се препича. В противен случай ще стане много сух, което не е търсен резултат.

Да ви е вкусно!

Защо козунакът ми не втасва / втасва бавно?

Козуначеното тесто е богато на захар и мазнини. Захарта е необходима за развитието на дрождите (маята), но забавя стартирането на процеса, а ако е прекалено много, той може въобще да не стартира. Втасването е процес на ферментация, при който дрождите се хранят със захари. За развитието на този процес са необходими оптимални условия. Наличието на мазнина в тестото, както и ниската температура също забавят процеса. За оптимални условия за втасване на козуначеното тесто за класически козунак е необходимо:
– маята да бъде активирана;
– продуктите да са топли (не от хладилник);
– много добро омесване на тестото, за да се разтвори захарта и постепенно добавяне на мазнината в процеса на месене, за да бъде усвоена добре;
– помещението в което се меси и втасва тестото да бъде добре затоплено и да няма въздушни течения;
– втасването да е по-дълго време (в сравнение на тестото за хляб).

Задължително ли е „биенето“ на тестото за да се получат конци.

Не. Доброто омесване с многократно разпъване е достатъчно. Козуначното тесто се разпъва / разстила, а не се точи. „Биенето“ на тестото помага за разпъването му, за омесването му и за повишаване на неговата температура. Ако се прави това, то трябва да се редува с месене. Тестото за козунак се меси по-продължително – процеса на втасване започва още при месенето, образуват се мехурчета пълни с газ. При месенето те стават по-малки и равномерно разпределени в целият обем. При втасването след това те се умножават и разрастват – това кара тестото да бухне и да се получи класически козунак на конци, след изпичане.

Вашият коментар Отказ

Exit mobile version