Много често получавам въпроси относно проблеми при печене на сладкиши и кексове. За да нямам провали следвам няколко прости правила, които ще ви напиша и се надявам да ви бъдат от полза.
Има много и различни причини за проблеми при печене на сладкиши. Най-честите са изброени по- долу и можете да ги предвидите, когато готвите за вашите любими хора.
Проблеми при печене на сладкиши
Най- честият въпрос е „Защо кекса/ сладкиша бухва и после остава глетав или спада“. Имам публикувани доста рецепти за сладкиши и кексове и при спазване на всички стъпки се получава отличен резултат. Сладкиш с вафли, сладкиш с ябълки, сладкиш с ананас или пай с круши….няма значение коя рецепта ще изберете.
Следвайки тези прости правила, ще имате удоволствието да извадите от фурната пухкав и добре изпечен сладкиш, който да бъде наслада за сетивата на вашите гости или за семейството ви.
Най- важното е да печете във фурната на 160-180 градуса в предварително загрята фурна. Високата температура помага за бухване на сладкиша, но той се запича отвън и вътре може да остане глетав. В края на печенето при висока температура сладкишът спада.
При печене на сладкиш е много важно да не отваряте фурната в първите 15-20 минути.
Ползвайте качествено брашно и качествен набухвател и гледайте сроковете на годност на опаковките. Това е другата причина да се провалите.
Много е важно и каква е консистенцията на сместа за сладкиша или кекса. Не трябва да бъде прекалено рядка или прекалено гъста. Ползвайте изпитани рецепти и не се доверявайте на сайтове, които ви изглеждат съмнителни. Добрата рецепта ще ви гарантира добър краен резултат.
Когато правите сместа за сладкиша с масло- първо се разбива маслото със захарта и после се добавят яйцата едно по- едно. След това се добавя брашното, което е смесено с набухвателя. Подходящ пример за това е моят двуцветен кекс с масло, стафиди и орехи.
Когато правите смес за кекс с яйца и захар е хубаво да ги разбиете добре до удвояване на обема, а после да добавите мазнината и накрая брашното с набухвателя да се разбърка в тях леко с шпатула, но не прекалено дълго, за да остане въздушно тестото. Прекаленото разбъркаване на брашното с набухвател може да доведе до спадане на сладкиша. Сладкиша Жадната монахиня е типичен пример за този начин на приготвяне. Има видео за него и стъпките са показани, както и гъстотата на сместа преди печене.
Когато в сместа за сладкиша има кисело мляко е хубаво набухвателя да се сложи в млякото и да се активира в него.
Времето за печене е различно за различните фурни. Кексове и сладкиши в по дълбоки форми пека около 45-50 минути. Готовността на сладкиша се проверява с клечка и е готов, когато по нея няма полепнало тесто.
Когато изпечете сладкиша е хубаво да го оставите във фурната с открехната врата. Не бързайте с изваждането му от фурната и с изваждането от формата му.
Има много спорове около печене с вентилатор или без. Аз лично пека всичко с вентилатор от години. Дори и питките. Резултата е отличен и в този случай. За мен никога не е било проблем този начин на печене.
Не винаги сме застраховани от провал и понякога, когато си правя разни експерименти и при мен е имало несполучливи сладкиши.
Това са само базови съвети, които ще ви спестят неприятни преживявания. Особено, ако нямате много опит в кухнята и се чудите как да постъпите.
Надявам се да съм била полезна.
Да ви е вкусно!