Японската кухня не е за пренебрегване. Крайно време беше да запонем да си правим суши вкъщи, а не само да го хапваме навън. Набавихме си всичко необходимо- кори от водорасли нори, японски ориз, соев оцет и бяхме готови за тестове. За плънката заложихме на зеленчуци и налични неща в хладилника- крема сирене, краставици, моркови и рулца от раци.
От това, което сме хапвали в заведенията ми беше ясно, че с плънката може да се импровизира доста- пилешко месо, сьомга, пушена риба или може сурова, ако не се притеснявате да хапвате такава.
Ако не си падате по експерименти и чужда кухня, то можете да си направите една пъстърва на фурна🙂
Рецепта за домашно суши
Необходими продукти:
- 250гр ориз за суши (1 чаена чаша)
- 1,5 чаени чаша вода за варене на ориза
- 2- 3 супени лъжици оризов оцет
- 1 супена лъжица захар
- 1 чаена лъжичка сол
- 4 кори нори
За плънката:
- нарязана на лентички краставица (може да се замени с авокадо)
- крема сирене
- рулца от раци (може да се замени със сьомга, пиле, пушена риба…)
- нарязани на лентички моркови
- джинджифил
За сервиране:
- соев сос
- уасаби
Начин на приготвяне:
Най- важната стъпка за добро суши е оризът. Този за суши е по- специален и сварен е по- лепкав и лесен за оформяне на хапките. Сложете добре измитият ориз и водата в тенджера и изчакайте да кипне. После захлупете тенджерата и изчакайте указаното на опаковката време, за да поеме оризът цялата вода.
Не отваряйте тенджерата с ориза по време на варенето.
Навсякъде е написано, че оризът за суши се вари в съотношение 1:1 вода с ориз, но за да не се наложи да хрупате сурови оризови зърна се съобразете с инструкциите на опаковката на ориза.
Докато оризът поеме водата се подготвят останалите зеленчуци. Измиват се, обелват се и се нарязват на тънки и дълги ленти.
Разстелете равномерен пласт от ориза върху кората от водорасли.
Поставете върху кората от желаната плънка, като оставите около 1см в края, за да намажете кората с вода и да я залепите. При мен плънката беше с рулца от раци, краставица на лентички и морков на лентички+ малко крема сирене. Може да поставите в плънката и малко джинджифил, авокадо, сьомга, пушена риба или пилешки филенца.
После навийте рулото.
Готовото руло нарежете с мокър нож на 6-7 равни парчета. Мокрете ножа на всяко парче, за да не залепва оризът. Използвйте много остър нож, за да ви е лесно.
Готовото суши се сервира със соев сос и уасаби за обичащите люто.
Да ви е вкусно!