Рецепти за основни ястия.
Питали ли сте се „Какво да сготвя днес?“
Тук споделям изпитани, лесни и достъпни рецепти за домашно приготвена храна за ежедневното семейно меню.
Няма нищо по- вкусно от сочна пържола, която е сервирана с ароматен гъбен сос. Време беше да публикувам рецептата, по която приготвям соса за моето семейство. Обикновено е с печурки, но когато имам манатарки– става фантастично.
Рецепта за гъбен сос
Необходими продукти:
3 чаени чаши вода
1 чаша бяло вино
500 грама печурки или манатарки
3 супени лъжици масло
3 супени лъжици брашно
черен пипер на вкус
сол на вкус
щипка индийско орехче
Начин на приготвяне:
Смесете в касерола водата, виното и подправките и сложете вътре и нарязаните гъбки. Можете да ползвате печурки или нарязани на кубчета манатарки, както го направих аз. Оставете на котлона да поври около 15-на- 20 минути.
варене на гъбите с водата, виното и подправките
В дълбок тиган или малка тенджерка запържете маслото с брашното.
запърженото в масло брашно
Разреждайте с водата, в която сте варили гъбите. Добавяйте от течността до получаване на еднороден сос, който да не е много гъст. Не трябва да става на гъста каша.
После добавете вътре и гъбите.
Готовият гъбен сос
Оставете вашия гъбен сос да поври около 10-на минути. Готовият гъбен сос се сервира върху изпечена телешка, свинска или пилешка пържола.
Можете да съхраните соса в хладилник и за следващия ден. Имайте предвид, че се сгъстява. Можете да го затоплите на котлона и да го разредите с малко гореща вода до желаната гъстота.
Филийка с пресен домашен хляб и една вкусна свежа салата са една прекрасна добавка към това съвършенство.
Обичаме много калмари. Най- често намирам туби и правя панирани калмари, но съпругът ми се прибра след пазаруване с едни огромни пипала и реших да направя тази рецепта с пипала от калмари с масло и бяло вино. Получи се много вкусен краен резултат.
вода за варене на калмарите (количеството зависи от големината на тендерата, в която ще ги варите)
за соса:
2 супени лъжици масло
1 супена лъжица зехтин
черен пипер на вкус
сол на вкус
1 чаша бяло вино (около 200мл)
скилидка чесън (ако обичате)
сока на половин лимон
Начин на приготвяне:
Първата стъпка за изпълнение на рецептата за пипала от калмари в масло е да измиете добре пипалата. После ги сложете в дълбока тенджера заедно с водата, зърната черен пипер, дафиновият лист и лука. Водата трябва да покрива добре калмарите, за да се сварят по- лесно.
Сварете калмарите до омекване. Готовността им се проверява с вилица, като времето за варене зависи от тяхната големина. При мен бяха доста големички и ги варих около 40-45 минути до омекване. Не ги преварявайте, защото ще станат жилави.
Изцедете водата и измийте готовите пипала от калмари добре и после ги нарежете на парченца.
Сложете на котлона в тиган маслото и зехтина. Ако обичате чесън, то запържете за кратко една скилидка вътре. После добавете виното и оставете за 1-2 минути, за да се изпари алкохола. Изцедете с сос и сока на половин лимон. Овкусете го с малко сол и черен пипер.
Пипала от калмари с масло- приготвяне на соса
Добавете в соса нарязаните калмари и ги разбъркайте вътре за 1 минутка.
готовите пипала от калмари с масло
Така вашите пипала от калмари с масло са готови. Сипете си чаша студено бяло вино и им се насладете.
Японската кухня не е за пренебрегване. Крайно време беше да запонем да си правим суши вкъщи, а не само да го хапваме навън. Набавихме си всичко необходимо- кори от водорасли нори, японски ориз, соев оцет и бяхме готови за тестове. За плънката заложихме на зеленчуци и налични неща в хладилника- крема сирене, краставици, моркови и рулца от раци.
От това, което сме хапвали в заведенията ми беше ясно, че с плънката може да се импровизира доста- пилешко месо, сьомга, пушена риба или може сурова, ако не се притеснявате да хапвате такава.
Ако не си падате по експерименти и чужда кухня, то можете да си направите една пъстърва на фурна🙂
Рецепта за домашно суши
Необходими продукти:
продукти за суши
250гр ориз за суши (1 чаена чаша)
2,5 чаени чаша вода за варене на ориза
2- 3 супени лъжици оризов оцет
1 супена лъжица захар
1 чаена лъжичка сол
5 кори нори
За плънката:
нарязана на лентички краставица (може да се замени с авокадо)
крема сирене
рулца от раци (може да се замени със сьомга, пиле, пушена риба…)
Най- важната стъпка за добро суши е оризът. Този за суши е по- специален и сварен е по- лепкав и лесен за оформяне на хапките. Сложете добре измитият ориз и водата в тенджера и изчакайте да кипне. После захлупете тенджерата и изчакайте указаното на опаковката време, за да поеме оризът цялата вода.
Не отваряйте тенджерата с ориза по време на варенето.
варене на ориза
Навсякъде е написано, че оризът за суши се вари в съотношение 1:1 вода с ориз, но за да не се наложи да хрупате сурови оризови зърна се съобразете с инструкциите на опаковката на ориза. При мен на опаковката пишеше, че за 100 грама ориз е необходимо да се добави 250мл вода.
Докато оризът поеме водата се подготвят останалите зеленчуци. Измиват се, обелват се и се нарязват на тънки и дълги ленти.
Овкусете топлият сварен ориз с предварително смесените в купичка оризов оцет, сол и захар и разбъркайте с дървена лъжица.
Оставете ориза да изстине добре.
Вземете една кора нори и я поставете върху бамбуковата подложка за навиване с гладката страна към подложката. Разстелете равномерен пласт от ориза върху кората от водорасли.
поставяне на плънката
Поставете върху кората от желаната плънка, като оставите около 1- 1.5см в края, за да намажете кората с вода и да я залепите. При мен плънката беше с рулца от раци, краставица на лентички и морков на лентички+ малко крема сирене. Може да поставите в плънката и малко джинджифил, авокадо, сьомга, пушена риба или пилешки филенца.
После навийте рулото.
Готовото руло нарежете с мокър нож на 6-7 равни парчета. Мокрете ножа на всяко парче, за да не залепва оризът. Използвйте много остър нож, за да ви е лесно.
нарязаните хапки
Готовото суши се сервира със соев сос и уасаби за обичащите люто.